6 sposobów na naukę angielskiego z dzieckiem w domu (i siódmy dla odważnych)

 

Nie stać cię na kurs językowy dziecka? A może, pomimo kursu, chcesz dodatkowo pouczyć się z nim w domu? Dam ci 6 sposobów na efektywną, łatwą i przyjemną naukę z dzieckiem. Nawet jeśli słabo, lub w ogóle, nie znasz angielskiego.

1. Poznaj styl uczenia się dziecka

Na początku warto zbadać indywidualny styl uczenia się dziecka. Możesz to zrobić online. Jeśli wiesz, w jaki sposób Twoja pociecha najchętniej i najszybciej się uczy – to już połowa sukcesu. Pamiętaj jednak, żeby po otrzymaniu wyników testu, nie ograniczać się tylko do preferowanych przez dziecko stymulatorów (wzrokowych, słuchowych czy ruchowych). Ważne jest, aby dostawało ono różnorodne bodźce. Jednak w warunkach domowych warto zapewnić dziecku przewagę takich, które najbardziej lubi. O tym, jak możesz określić indywidualny styl uczenia się, pisałam na przykładzie swoich dzieci TUTAJ.

 

2. Wykorzystaj metodę deDOMO

Sala lekcyjna to nie drugi dom. A jedynie w domu mamy możliwość uczestniczenia w codziennych, rutynowych czynnościach, takich jak ubieranie się, kąpiel, układanie do snu. To właśnie codzienne sytuacje są idealną okazją do stopniowego, bezstresowego wprowadzania dziecka w świat angielskiego. Na tym podejściu opiera się, stworzona przez dr Grzegorza Śpiewaka, metoda nauki angielskiego z dzieckiem w domu: deDOMO. Zestaw do nauki dla przedszkolaka, ucznia i nastolatka możesz kupić w księgarni lub w internecie. Zestaw przedszkolaka jest również dołączony do bogatego pakietu kursanta, który otrzymuje dziecko uczęszczające na kurs angielskiego Teddy Eddie (np. w Homeschool).

Więcej o deDOMO przeczytasz na stronie metody. A tutaj posłuchasz jak dr Grzegorz Śpiewak, specjalnie dla Homeschool, opowiada o swoim projekcie:

 

3. A może Teddy Eddie i Plac Zabaw online?

Jeśli Twoje dziecko chodzi na kurs Teddy Eddie (2-7 lat), to w zestawie kursanta (poza metodą deDOMO) dostaje też kod dostępu do Placu Zabaw online. Plac Zabaw to całe spektrum fantastycznych gier językowych, uczących oraz utrwalających słownictwo z różnorodnych kręgów tematycznych. Warto dodać, że na kursach Teddy Eddie rodzice dostają sporo możliwości wspierania dziecka w nauce poza zajęciami językowymi. Jeśli tylko czas i chęci im pozwolą, to mogą skorzystać nie tylko ze wspomnianego deDOMO i Placu Zabaw online, ale też płyt do słuchania w domu (samochodzie) oraz specjalnego Poradnika dla Rodzica. Więcej o kursach Teddy Eddie w Homeschool przeczytasz TUTAJ.

4. Pokazuj filmy

Pozwól dziecku obejrzeć film (np. produkcji Pixar). Najpierw po polsku, a potem powiedz, że opcja polskiego się “zacięła”. Dziecko, znając wcześniejszy kontekst sytuacyjny, powinno równie chętnie oglądać film z “usterką” i mimowolnie osłuchiwać się z językiem obcym. Uwaga! Ten sposób może nie zadziałać ze starszym dzieckiem. Współczesny bobas, zanim jeszcze “wyjdzie z pampersa”, często lepiej posłuży się pilotem niż my… Może więc niespodziewanie zaproponować, że nam pomoże i “naprawi usterkę” ☺
Jakie filmy wybrać? Najlepiej takie, które poza świetnym dubbingiem, mają też wartościowy przekaz wychowawczy. W internecie (np. na blogach parentingowych) znajdziesz sporo rankingów. Moimi absolutnymi faworytami są:

“WALL.E” 2008 (niekwestionowany rekordzista w ilości wyświetleń przez moje dzieci)
“Finding Nemo” / “Gdzie jest Nemo?” 2003
“Maleficent” / “Czarownica” 2014

 

5. Puszczaj piosenki

To standard w uczeniu się języków. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych (jak często i z jakim emocjonalnym zaangażowaniem śpiewasz w samochodzie ulubione przeboje? ☺ ). Dla dzieci szczególnie polecam cykl “Super Simple Songs”, który znajdziesz na YouTube.
Maluch otrzymuje tam przekaz słowno-muzyczny, wzmocniony obrazem. Prosty tekst na tle kontekstu sytuacyjnego, przy akompaniamencie łatwo wpadającej w ucho muzyki, to mikstura idealna. Nic więcej nie potrzeba, żeby gotowe frazy językowe już na stałe zamieszkały w głowie naszego dziecka.
A tu przykładowy odcinek “Super Simple Songs”:

 

6. Pozwól na zabawę z komputerem

Ja wiem, że nadmiar komputera szkodzi. Ja wiem, że każdy rodzic stara się przykładnie reglamentować dziecku czas na komputer. Ale… od każdej reguły są wyjątki. W internecie naprawdę możemy znaleźć sporo ciekawych stron z grami językowymi dla dzieci. Poprosiłam Metodyk Homeschool, Joannę Nazarko, o polecenie blogowym Rodzicom najbardziej przystępnych i interesujących linków, jakie wykorzystuje w pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym:

BABADUM – kojarzenie słówek z obrazkami
ANGLOMANIACY – gry I zabawy uczące słownictwa i gramatyki
YUMMY – gry, historyjki, mini projekty dla dzieci

 

7. Dla odważnych rodziców

A może tak bardziej ekstremalnie potraktować temat? Jeśli znasz angielski, to być może zainteresuje Cię projekt, o którym ostatnio usłyszałam. Pewna mama (dyrektorka szkoły w Białołęce i nauczycielka), widząc jak jej syn marzy o zostaniu youtuberem, postanowiła zostać youtuberką razem z nim. Prowadzony wspólnie z dzieckiem kanał na YT może być sposobem na naukę czegokolwiek – nie tylko języka. I to naukę zarówno dziecka, ale też rodzica.

A tu możesz obejrzeć efekt pracy mamy-dyrektorki i jej syna – kanał “School Talks. Mother and Son”:

 

 

Najważniejsze na koniec

Jak widzisz, do tego, żeby Twoje dziecko uczyło się angielskiego (a chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że powinno) nie potrzebujesz ani pieniędzy, ani czasu, ani znajomości angielskiego.

Nie masz pieniędzy? Wykorzystaj sposób nr 1, 2, 4, 5, 6.
Kompletnie nie znasz angielskiego? Wykorzystaj sposób nr 1, 3, 4, 5.
Nie masz czasu? Wykorzystaj sposób nr 3, 4, 5, 6.

Prawda jest taka, że teraz już nie masz wymówek! 🙂 Weź się do działania, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś/eś. Twoje dziecko w przyszłości na pewno to doceni.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PROMOCJE

Nowy nabór do grup na drugi semestr.

Promocja dla przedszkolaków, starszych dzieci, nastolatków i dorosłych

Po dobraniu grupy, Twoje dwie pierwsze lekcje są bezpłatne (próbne), abyś mógł/mogła się upewnić, że wszystko Ci (lub Twojemu dziecku) odpowiada. Umów się na spotkanie: 857428077.

A to promocyjne ceny kursów za semestr letni (luty-czerweic 2018):

/Możliwość płatności w dwóch nieoprocentowanych ratach!/

Teddy Eddie Mini (2-3 latki), zajęcia 1 x 35 min.:   399 zł + zestaw kursanta w promocyjnej cenie 79 zł

Teddy Eddie Play (3-4 latki) i Standard (4-5 latki), zajęcia 2 x 35 min.:   499 zł + zestaw kursanta w promocyjnej cenie 99 zł

Zapisz dziecko na bezpłatne lekcje próbne Teddy Eddie!

 

Future (8-13 latki) i Rebel (13-17 latki), zajęcia 2 x 90 min.:   739 zł 

Challenge (dorośli), zajęcia 2 x 90 min.: 749 zł

 

Promocja dotyczy nowych kursantów.

Szczegóły w Biurze Obsługi Studenta: 857428077  /  biuro@homeschool.pl

 

 

Korepetycje Help Desk gratis

Jeśli uczysz się na kursie  Future i Rebel  i zdarzyło ci się opuścić zajęcia lub czegoś nie rozumiesz, to zawsze możesz nadrobić zaległości korzystając z bezpłatnych korepetycji.