Czy warto kupić Kindle ucząc się angielskiego? 3x TAK.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, co możesz zrobić, żeby samodzielnie szlifować angielski, to Kindle jest z pewnością jedną z ciekawszych opcji.
W tym wpisie zapoznam Cię z moim osobistym różowym Kindlem i jego trzema sposobami niesienia pomocy w językowej potrzebie.

A więc zaczynamy:
Nie pachnie jak książka. Nie prezentuje się ładnie w biblioteczce. Nie ma ciekawej oprawy graficznej i kolorowej okładki…
…ale za to:

  • w około 200 gramach swojej wagi mieści setki książek,
  • pozwala czytać w ciemności,
  • zapamiętuje cytaty, a przede wszystkim:

jest świetny w nauce angielskiego!

 

Pierwsze TAK – wbudowany słownik angielsko-angielski

Kupując czytnik Kindle, od razu w standardzie otrzymujesz słownik angielsko-angielski. Podczas lektury jakiejkolwiek książki w tym języku, wystarczy, że dotkniesz słowa, którego nie rozumiesz, a angielska definicja od razu wyświetli się na ekranie Kindle. Dodatkowo, posiadając dostęp do wi-fi, od razu możesz przeczytać wyjaśnienie danego słowa z Wikipedii.

 

Vocabulary Builder – czyli “pudełko na fiszki”

Funkcja Vocabulary Builder jest połączona z wbudowanym słownikiem. Każdy wyraz, którego znaczenie sprawdzasz, automatycznie trafia do specjalnego katalogu. Możesz do niego zajrzeć w dowolnym momencie i zrobić powtórkę ze słówek.
Na tym którkim filmiku pokazuję, jak w praktyce działa słownik i Vocabulary Builder:

 

 

Drugie TAK – opcja Word Wise

To jest naprawdę ciekawe. Otwierasz w Kindle książkę po angielsku. Uruchamiasz tę funkcję. I, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wersy się rozjeżdżają, a nad trudniejszymi wyrazami pojawiają się krótkie wyjaśnienia.

Niestety, Word Wise jest dostępny:

  • tylko w nowszych urządzeniach Kindle (ale jeśli jeszcze czytnika nie masz, to nie jest to problem),
  • tylko w książkach zakupionych w Kindle Store (Amazon) – i to nie wszystkich.

Niemniej jednak zobacz, jak działa ta funkcja na moim Kindle:

 

 

Trzecie TAK – słownik angielsko-polski

Słowniki angielsko-polskie też są dostępne na Kindle. To dobra wiadomość dla mniej zaawansowanych językowo osób. Działają na podobnej zasadzie, jak opisany wyżej słownik angielsko-angielski. Są dostępne zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej. Nie pokażę Ci jak działają, bo ich nie posiadam, ale dokładny opis i porównanie funkcjonalności tych słowników znajdziesz TUTAJ.

 

I jeszcze jedna ważna opcja, o której właśnie pomyślałam. Czwarta, ale kto by tam liczył i pamiętał tytuł tekstu ☺

Zwróciłam uwagę, że opisuję tylko naukę słówek – a co z gramatyką? Czy da się w jakiś sposób wykorzystać czytnik do ćwiczenia fraz językowych?
Bez instalowania dodatkowych aplikacji, można użyć funkcji zaznaczania cytatów. Każdy fragment tekstu, który zaznaczysz, zostaje zapamiętany i trafia do specjalnego katalogu “My Clippings”. Jak możesz z tego skorzystać w uczeniu się?

Przykład. Załóżmy, że masz problem z drugim okresem warunkowym (second conditional) lub, co bardziej skomplikowane, mixed conditionals. Trafiasz w angielskiej książce na zdanie z tą konstrukcją. Zaznacz je. A po skończeniu książki (rozdziału) wróć do niego. Przepisz na kartkę. Spróbuj na bazie schematu tego zdania – zmodyfikować je tak, aby miało inne znaczenie, ciekawsze, śmieszniejsze, bardziej tragiczne itp. Możesz zapisać swoją opcję na karteczce post-it i nakleić na jakiś czas na ekran w rogu laptopa. Zerkając mimowolnie – zapamiętasz zdanie, a więc i cały schemat gramatyczny.


To tylko kilka sposobów na naukę angielskiego z Kindlem. Jest o wiele więcej możliwości i aplikacji wspomagających uczenie się – wystarczy “pogooglować”. Na początek warto jednak zacząć od tych, które opisałam.

 

One and Only

I taka uwaga: wiem, że Kindle nie jest jedynym czytnikiem książek. Piszę właśnie o nim, bo innych nie znam – a w tym zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Bo dla mnie to chyba jest tak, że:

trampki i jest Converse.
czytniki i jest Kindle.
No i oczywiście są szkoły językowe i jest Homeschool

Wracając do Kindle – jeśli rozważasz jego zakup, to pierwszą i najważniejszą czynnością, od której należy zacząć jest odwiedzenie polskiej (bezkonkurencyjnej pod względem bogactwa informacji w temacie czytników) strony Świat Czytników.

Trzymam mocno kciuki za Twój angielski! Nieważne: z czytnikiem, czy bez!

 

P.S. To nie będzie w temacie nauki angielskiego, ale nie mogłam się powstrzymać z tą ciekawostką… Czy to nie dziwne uczucie móc odczytać na czytniku Kindle ten tekst Stanisława Lema z książki Powrót z gwiazd z… 1961 roku?

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PROMOCJE

Nowy nabór do grup na drugi semestr.

Promocja dla przedszkolaków, starszych dzieci, nastolatków i dorosłych

Po dobraniu grupy, Twoje dwie pierwsze lekcje są bezpłatne (próbne), abyś mógł/mogła się upewnić, że wszystko Ci (lub Twojemu dziecku) odpowiada. Umów się na spotkanie: 857428077.

A to promocyjne ceny kursów za semestr letni (luty-czerweic 2018):

/Możliwość płatności w dwóch nieoprocentowanych ratach!/

Teddy Eddie Mini (2-3 latki), zajęcia 1 x 35 min.:   399 zł + zestaw kursanta w promocyjnej cenie 79 zł

Teddy Eddie Play (3-4 latki) i Standard (4-5 latki), zajęcia 2 x 35 min.:   499 zł + zestaw kursanta w promocyjnej cenie 99 zł

Zapisz dziecko na bezpłatne lekcje próbne Teddy Eddie!

 

Future (8-13 latki) i Rebel (13-17 latki), zajęcia 2 x 90 min.:   739 zł 

Challenge (dorośli), zajęcia 2 x 90 min.: 749 zł

 

Promocja dotyczy nowych kursantów.

Szczegóły w Biurze Obsługi Studenta: 857428077  /  biuro@homeschool.pl

 

 

Korepetycje Help Desk gratis

Jeśli uczysz się na kursie  Future i Rebel  i zdarzyło ci się opuścić zajęcia lub czegoś nie rozumiesz, to zawsze możesz nadrobić zaległości korzystając z bezpłatnych korepetycji.