Jak wybrać szkołę językową? 10 rzeczy, których nie bierzesz pod uwagę

W internecie jest mnóstwo artykułów podpowiadających, jak wybrać dobrą szkołę językową. Większość z nich przedstawia oczywistości, na które przeciętny klient i tak zwróciłby uwagę. Pokażę Ci mniej oczywiste, ale równie kluczowe, warunki wyboru szkoły. Poniżej moja dziesiątka – od najważniejszych rzeczy zaczynając.

/Jeśli zastanawiasz się jakim cudem może być obiektywny tekst o wyborze szkoły, napisany przez osobę posiadającą szkołę, odpowiadam: nie może. To subiektywny tekst, ale za to poparty moim 15-letnim doświadczeniem w branży szkół językowych. Czytając po prostu nie myśl o Homeschool, ale o szkole, w której zamierzasz się uczyć. Mam nadzieję, że choć odrobinę pomogę w podjęciu decyzji./

1. Kultura szkoły – najważniejsza!

Kultura szkoły to w moim rozumieniu wartości, którymi kieruje się szkoła i klimat jaki w niej panuje. Jest to jeden z najcenniejszych zasobów szkoły i jednocześnie wyróżnik szkoły na tle innych placówek. Dlaczego istotny? Bo po pierwsze: im lepiej będziesz się czuł w miejscu nauki – tym więcej się nauczysz, a po drugie: jeśli jesteś rodzicem i wartości szkoły są zgodne z Twoimi, to masz pewność, że Twoje dziecko nauczy się dużo więcej, niż tylko języka obcego. Dogłębnie kulturę szkoły poznasz dopiero ucząc się w niej. Jednak wstępne rozeznanie o tym, jaki panuje tam klimat, możesz poczuć już na Facebooku, Instagramie, www, a najlepiej rozmawiając o szkole ze znajomymi, którzy się w niej uczą lub uczyli.
Na marginesie dodam, że jest wiele szkół językowych kopiujących wizerunek i działania Homeschool (kopiuje się przecież najlepszych ☺ ). Kultury szkoły jednak nie da się podrobić.

2. Opinie o szkole – kogo o nie pytać?

Oczywistym jest, że przed zakupem kursu, warto poszukać opinii na temat szkoły językowej. Możesz poszperać w internecie, ale tu uwaga: znam wiele przypadków, gdzie szkoły same wypisywały na swój temat peany na forach dyskusyjnych. To może być nie do końca obiektywne żródło informacji. Znajomi? Sąsiadka, której dzieci uczyły się w szkole? Zdecydowanie lepiej. Przynajmniej jeśli chodzi o kulturę szkoły – warto zaufać tym ocenom. Kto jednak najlepiej podpowie wybór szkoły językowej pod kątem jej efektywności? Nauczyciel języka obcego! Lektorzy angielskiego są najcenniejszym źródłem informacji, ponieważ po pierwsze: orientują się w środowisku szkół językowych od środka (oni sami lub ich znajomi tam uczą), a po drugie: ucząc w szkole państwowej, widzą kompetencje poszczególnych uczniów i wiedzą kto do jakiej szkoły chodzi.
Wiesz, że w Homeschool uczy się mnóstwo dzieci anglistów i nauczycieli innych przedmiotów? Wiesz co najczęściej odpowiadają nasi uczniowie na pytanie: kto polecił Ci Homeschool?
– Pani z angielskiego!

3. Czas na rynku i swoje własne know-how

Zdecydowanie odradzam wybór szkoły, która istnieje na rynku krócej niż, powiedzmy, 5 lat. Na wyrobienie sobie opinii, a przede wszystkim na wypracowanie swojego niepowtarzalnego know-how potrzeba czasu. Zwłaszcza w branży edukacyjnej. Dorosłym jest łatwiej poradzić sobie w sytuacji, gdy źle trafią. A dziecku? Logicznym jest, że większe ryzyko złego wyboru szkoły masz, gdy szkoła jest “młoda” i mało znana w mieście. Homeschool istnieje już 15 lat i nadal widzę jak wiele możemy poprawiać i ulepszać (chociażby podążając za nowymi technologiami i rozwojem internetu). A co mówić o szkołach, które dopiero zaczynają uczyć?

4. Jakość – czym potwierdzona?

Mamy najwyższą jakość! Dbamy o jakość!
No to świetnie. Tylko, że podobne zdania przeczytasz na każdej stronie internetowej szkoły językowej (na naszej chyba też ☺ ). To są niestety puste słowa, jeśli nie stoi za nimi nic, co potwierdza tę jakość. Jak to się mówi: papier i internet zniesie wszystko. Chcesz uwieżyć w te słowa? Sprawdź jakie certyfikaty i akredytacje posiada szkoła. A jeśli nie znajdziesz tego na stronie www, to po prostu zadzwoń do szkoły i zapytaj:
“Czym możecie Państwo potwierdzić wysoką jakość, o której piszecie na stronie.” Odpowiedzi mogą być naprawdę zaskakujące. Dopiero wtedy przekonasz się, jak bardzo różnie można rozumieć słowo “jakość” i jak pięknych ogólników używać, aby uniknąć konkretnej odpowiedzi.

5. Strona www

Tu napiszę krótko: chaotyczna storna www, to prawdopodobnie chaos organizacyjny w szkole. Jeśli trudno Ci znaleźć na www szkoły potrzebne informacje, jeśli strona jest przestarzała, nie działają na niej wtyczki i masz wrażenie, że raczej nikt nie kwapi się z jej aktualizowaniem – to nie spodziewaj się, że ucząc się w tej szkole w realu, otrzymasz sprawną obsługę i nowoczesne metody nauczania.

6. Social media

“Nie ma cię na Facebooku?! To, stary, nie istniejesz!!” – taką wypowiedź usłyszałam jakiś czas temu z ust nastolatka. Roześmiałam się pod nosem. Jednak prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach szkoła językowa bez (przynajmniej!) Facebooka jest jak sklep bez szyldu. Niby jest ok, ale czegoś brakuje. A wiesz czego? Ważnego źródła komunikacji z uczniami i rodzicami. To właśnie social media dają Ci bliższy, bardziej bezpośredni niż www, ogląd szkoły, jeszcze zanim się do niej wybierzesz. To z Facebooka dowiesz się, jaki klimat panuje w szkole: sztywny, bardziej na luzie i z dystansem, itp.

7. Kursy językowe i nie tylko! 15 języków! 10 metod! Tłumaczenia! Księgarnia! Obozy językowe! Yyyy… Coś jeszcze?

Szkoła językowa to nie karawana z handlem obwoźnym. Odpowiedz sobie na pytanie:
Czy jak idziesz do restauracji, to wybierasz taką, która ma 100 dań w menu i żadne “wyrywające z butów”? Czy taką, która ma kilka dań, ale są one prawdziwymi perełkami?
Podobnie jest ze szkołami językowymi. Najlepiej wybierać taką, która się specjalizuje w usłudze, jakiej szukasz. Nie ma oczywiście nic złego w poszerzaniu oferty przez szkołę, ale jeśli szkoła językowa nie jest duża, a w ofercie ma więcej produktów i usług niż kursantów, to lepiej upewnić się, że nie cierpi na tym jakość.

8. Ilość osób w grupie – nie zawsze im mniej, tym lepiej

Są przypadki, gdy bardziej wskazana jest indywidualna nauka języka w szkole językowej, niż grupowa. To temat na oddzielny wpis. W większości przypadków jednak nauka w grupie daje lepsze rezultaty. Zwłaszcza jeśli chodzi o naukę dzieci. W grupie jest więcej okazji do interakcji i są one bardziej zróżnicowane. Nie zawsze też sprawdza się reguła: im mniej osób na kursie, tym lepiej. W grupach dziecięcych (np. Teddy Eddie) zdecydowanie gorzej wychodzą lekcje, gdy jest sezon przeziębień i na zajęcia przyjdzie garstka dzieci.

9. Odległość od miejsca zamieszkania – czy na pewno istotna?

Poradniki o wyborze szkoły językowej doradzają, aby wybierać taką, która jest bliżej domu. Z wygody. To nie do końca prawda. Jeśli na przykład wozisz dziecko samochodem i wiesz z opinii znajomych, że dobra szkoła jest oddalona od Ciebie o 5 km i ma duży parking, a słabsza szkoła o 2 km i trudno przy niej zaparkować, to co lepiej wybrać? Może warto zwrócić większą uwagę na parking przy szkole, a nie odległość?

10. Jak jest z tą ceną?

To chyba jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii. Cena kursu w szkole językowej zależy od wysokości kosztów, jakie ponosi szkoła utrzymując swoją działalność. To m.in. lektorzy, lokal, marketing, szkolenia (jeśli w ogóle są), obsługa metodyczna (jeśli jest), dziennik online (jeśli jest).
Wszystkie koszty (bezpośrednio lub pośrednio) składają się na jakość procesu nauczania. Najwyższym (i najważniejszym) kosztem szkoły są lektorzy. Niestety, to na nauczycielach szkoły oszczędzają najczęściej, przez co kursy tych szkół mogą być dużo tańsze.
Jeśli więc rzeczywiście stawiasz na jakość – sprawdź wszystkie pozostałe punkty z tego wpisu, a cenę weź pod uwagę dopiero na końcu.

Dobrnąłeś/dobrnęłaś do końca? To szczere gratulacje! Mam nadzieję, że trafisz na szkołę, w której, poza nauką języka, dostaniesz dużo więcej:

wzbogacisz osobowość swoją lub swojego dziecka.

Powodzenia!

(do Homeschool możesz zapisać się TUTAJ)

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu na blogu – śledź profil Homeschool na Facebooku.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PROMOCJE

Nowy nabór do grup na drugi semestr.

Promocja dla przedszkolaków, starszych dzieci, nastolatków i dorosłych

Po dobraniu grupy, Twoje dwie pierwsze lekcje są bezpłatne (próbne), abyś mógł/mogła się upewnić, że wszystko Ci (lub Twojemu dziecku) odpowiada. Umów się na spotkanie: 857428077.

A to promocyjne ceny kursów za semestr letni (luty-czerweic 2018):

/Możliwość płatności w dwóch nieoprocentowanych ratach!/

Teddy Eddie Mini (2-3 latki), zajęcia 1 x 35 min.:   399 zł + zestaw kursanta w promocyjnej cenie 79 zł

Teddy Eddie Play (3-4 latki) i Standard (4-5 latki), zajęcia 2 x 35 min.:   499 zł + zestaw kursanta w promocyjnej cenie 99 zł

Zapisz dziecko na bezpłatne lekcje próbne Teddy Eddie!

 

Future (8-13 latki) i Rebel (13-17 latki), zajęcia 2 x 90 min.:   739 zł 

Challenge (dorośli), zajęcia 2 x 90 min.: 749 zł

 

Promocja dotyczy nowych kursantów.

Szczegóły w Biurze Obsługi Studenta: 857428077  /  biuro@homeschool.pl

 

 

Korepetycje Help Desk gratis

Jeśli uczysz się na kursie  Future i Rebel  i zdarzyło ci się opuścić zajęcia lub czegoś nie rozumiesz, to zawsze możesz nadrobić zaległości korzystając z bezpłatnych korepetycji.