Kłełe i inne słowa, które mówicie niepoprawnie po angielsku – vol.2

 

Niedawno zamieściłam wpis o 10 słowach, które często są wymawiane niepoprawnie. Stworzyłam wówczas listę na podstawie informacji od nauczycieli Homeschool. Tym razem to sami uczniowie dawali nam “swoje typy”. I tak powstała kolejna dziesiątka wyrazów często “deformowanych” w wymowie. Sprawdź czy TY mówisz je dobrze.

 

“Migdały kaleczyłam całe życie”

Tak napisała jedna z osób w komentarzu na naszym Facebooku, po przeczytaniu pierwszego postu z trudnymi słowami. Był tam między innymi wyraz almond.
Uwierz mi, naprawdę nie jest tak, że jak już bardzo dobrze znasz angielski (nawet na poziomie C1), to nie masz problemu z wymową popularnych i, zdwałoby się prostych, pojęć. Każdy je ma! To zupełnie normalne – najważniejsze, aby wyłowić te “kwiatki” ze swojej pamięci, naprawić i włożyć z powrotem. A my w tym pomożemy.

 

Pierwsza pomoc na co dzień

Twoje problematyczne słowa, to niekoniecznie te, które sprawiają problem większości uczniów i które tu opisuję. Chociaż jestem prawie pewna, że znajdziesz coś dla siebie w naszej pierwszej lub drugiej dziesiątce. Tak czy owak warto pomyśleć o zabezpieczeniu się na co dzień. Pomoże w tym z pewnością dobry słownik na telefon, bo telefon masz zawsze pod ręką. Zainstaluj więc taki słownik, który ma opcję nie tylko fonetycznej transkrypcji słów, ale także zapisy dźwiękowe. Niestety, nie udało mi się znaleźć godnej polecenia opcji w wersji darmowej. Mogę zasugerować natomiast słownik, którego sama używam: Longman LDOCE+. Ma on zapisy dźwiękowe wymowy brytyjskiej i amerykańskiej.

 

Czas na Drugą Problematyczną Dziesiątkę

Zwycięzcami drugiej edycji plebiscytu na najtrudniejsze w wymowie słowa zostają:

1. kolejka (np. w sklepie, nie górska)
queue [kjuː]

2. obszar, strefa
area [ˈeərɪə]

3. muzeum
museum [mjuːˈzɪəm]

4. ból brzucha
stomachache (stomach ache) [ˈstʌməkˌeɪk]

5. odpowiedź
answer [ˈɑːnsə]

6. interesujący
interesting [ˈɪntrəstɪŋ]

7. bakłażan
aubergine [ˈəʊbəʒiːn]

8. pomysł
idea [aɪˈdɪə]

9. warzywa
vegetables [ˈvedʒtəbls]

10. góry
mountains [‘maʊntɪnz]

 

Jeśli zapis fonetyczny kojarzy Ci się bardziej z pismem chińskim niż z dźwiękiem, lub jeśli po prostu masz ochotę chwilę się pośmiać z nami, to koniecznie obejrzyj poniższy film!

 

Uczymy mówić – znowu na wesoło

Inaczej nie umiemy. Profesjonalizm – TAK. Powaga – NIE. Na filmie zobaczysz jak nauczyciele Homeschool uczą poprawnej wymowy problematycznych słów. Usiądź wygodnie, rozruszaj usta. Postaraj się nie śmiać. Zaczynamy!

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PROMOCJE

200 zł na start

dla nowych kursantów na kursy Future (dzieci), Rebel (młodzież), Challenge (dorośli)

Zestaw kursanta o wartości 249 zł

w cenie kursu do kursów Teddy Eddie i Savvy Ed

30 godzin korepetycji Help Desk gratis

do kursów Future i Rebel

Podręczniki gratis

(przy opłacie roku z góry) do kursu Challenge (dorośli)