“Lepiej niech się najpierw dobrze nauczy polskiego!” Czy nauka angielskiego małych dzieci ma sens?

 

Niejednokrotnie słyszałam z ust rodziców lub dziadków mniej więcej takie słowa: “Lepiej niech się najpierw dobrze nauczy polskiego, bo jeszcze mu się w głowie pomiesza”. Nie raziło mnie to tak bardzo, kiedy mowa była o 1-2-latkach (za rok-dwa im przejdzie – myślałam). Lecz gdy tematem rozmowy stała się 8-letnia dziewczynka, zdałam sobie sprawę, że kwestia uczenia dzieci języka obcego od najmłodszych lat nie jest jednak tak oczywista.

Co to znaczy “dobrze nauczyć się polskiego”?

Do komunikacji w języku polskim (zgodnie z badaniami filologów z Uniwersytetu w Białymstoku) wystarczy znajomość około 1200 słów. Są oczywiście osoby, które czynnie używają kilkudziesięciu tysięcy słów, ale są i tacy, którzy w późnej starości mają mocno ograniczony zasób słownictwa. Rozpiętość jest ogromna. Kiedy więc już “dobrze umiemy język polski”? Do którego momentu należałoby więc czekać z angielskim? Moja odpowiedź: w ogóle nie czekać, bo możesz się nie doczekać. Niech rozwój mowy ojczystej idzie własnym torem, a język angielski wprowadź w życie dziecka jak najszybciej.

Im wcześniej, tym lepiej – to kiedy dokładnie?

Nie popadajmy jednak w skrajności. Powszechna opinia o jak najwcześniejszym rozpoczęciu edukacji językowej jest, w moim przekonaniu, jak najbardziej słuszna. Ale “jak najwcześniej” to nie znaczy: zaraz po urodzeniu. Jeśli jesteś w stanie poświęcić dziecku dużo czasu, to warto spędzić go razem na nauce w warunkach domowych (przeczytaj: “6 sposobów na naukę angielskiego z dzieckiem w domu”), a nieco później na wspólnym uczestniczeniu w zajęciach (np. Teddy Eddie MINI dla dwulatków). Nie powinno to jednak spędzać snu z powiek rodzica! Z mojego doświadczenia wynika, że optymalnym czasem zapisania dziecka na zajęcia językowe jest wiek 3-4 lat. Ale tylko w przypadku kiedy mamy pewność co do ich jakości, bo…

Złe nawyki językowe z dzieciństwa trudno naprawić

Jeśli nie masz możliwości (czasowych lub finansowych) na zapewnienie dziecku wysokiej jakości edukacji językowej – nie rób tego w ogóle. Nie korzystaj z niesprawdzonych miejsc i nauczycieli. Nie sugeruj się opinią sąsiadki o córce koleżanki, która jest świetna z angielskiego i chętnie dorobi na korepetycjach. Błędne nawyki językowe, zwłaszcza te dotyczące wymowy, bardzo trudno jest potem skorygować. W przypadku uczenia jak najbardziej prawdziwe jest stwierdzenie: albo rób coś dobrze albo wcale. O sprawdzonej przeze mnie na własnym dziecku, dostępnej w Homeschool, metodzie uczenia dzieci Teddy Eddie zobaczysz na filmie:

 

A jak się jednak “w głowie pomiesza”, to co?

To świetnie! Naprawdę. Jeśli twoje dziecko uczy się języka angielskiego i usłyszysz któregoś dnia z jego ust: “Mamo, can I have a sandwich z serem”, to wycałuj i wyściskaj je mocno! Jest to fantastyczny moment przejściowy w edukacji językowej dziecka. W tym czasie ono swobodnie bawi się językiem (językami), tworzy własne dwujęzyczne słowa i zdania. To właśnie ten etap powoduje, że w późniejszym wieku dziecko, nastolatek i wreszcie dorosły nie ma blokady przed mówieniem w języku obcym. Nie boi się popełniać błędów, przez co swobodnie się komunikuje w przestrzeni społecznej.

A o to przede wszystkim w nauce języka obcego chodzi. Dlatego angielski u małych dzieci jak najbardziej ma sens!

Jeśli chcesz zapisać dziecko na bezpłatną lekcję próbną Teddy Eddie w Homeschool wejdź TUTAJ.

Polecam też teksty:

Wpływ wczesnej nauki języka obcego na rozwój mowy.

Zaburzenia mowy a nauka języka obcego.

Czy wczesna nauka języka obcego zaburza lub opóźnia rozwój mowy ojczystej?

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PROMOCJE

200 zł na start

dla nowych kursantów na kursy Future (dzieci), Rebel (młodzież), Challenge (dorośli)

Zestaw kursanta o wartości 249 zł

w cenie kursu do kursów Teddy Eddie i Savvy Ed

30 godzin korepetycji Help Desk gratis

do kursów Future i Rebel

Podręczniki gratis

(przy opłacie roku z góry) do kursu Challenge (dorośli)