“Lepiej niech się najpierw dobrze nauczy polskiego!” Czy nauka angielskiego małych dzieci ma sens?

 

Niejednokrotnie słyszałam z ust rodziców lub dziadków mniej więcej takie słowa: “Lepiej niech się najpierw dobrze nauczy polskiego, bo jeszcze mu się w głowie pomiesza”. Nie raziło mnie to tak bardzo, kiedy mowa była o 1-2-latkach (za rok-dwa im przejdzie – myślałam). Lecz gdy tematem rozmowy stała się 8-letnia dziewczynka, zdałam sobie sprawę, że kwestia uczenia dzieci języka obcego od najmłodszych lat nie jest jednak tak oczywista.

Co to znaczy “dobrze nauczyć się polskiego”?

Do komunikacji w języku polskim (zgodnie z badaniami filologów z Uniwersytetu w Białymstoku) wystarczy znajomość około 1200 słów. Są oczywiście osoby, które czynnie używają kilkudziesięciu tysięcy słów, ale są i tacy, którzy w późnej starości mają mocno ograniczony zasób słownictwa. Rozpiętość jest ogromna. Kiedy więc już “dobrze umiemy język polski”? Do którego momentu należałoby więc czekać z angielskim? Moja odpowiedź: w ogóle nie czekać, bo możesz się nie doczekać. Niech rozwój mowy ojczystej idzie własnym torem, a język angielski wprowadź w życie dziecka jak najszybciej.

Im wcześniej, tym lepiej – to kiedy dokładnie?

Nie popadajmy jednak w skrajności. Powszechna opinia o jak najwcześniejszym rozpoczęciu edukacji językowej jest, w moim przekonaniu, jak najbardziej słuszna. Ale “jak najwcześniej” to nie znaczy: zaraz po urodzeniu. Jeśli jesteś w stanie poświęcić dziecku dużo czasu, to warto spędzić go razem na nauce w warunkach domowych (przeczytaj: „6 sposobów na naukę angielskiego z dzieckiem w domu”), a nieco później na wspólnym uczestniczeniu w zajęciach (np. Teddy Eddie MINI dla dwulatków). Nie powinno to jednak spędzać snu z powiek rodzica! Z mojego doświadczenia wynika, że optymalnym czasem zapisania dziecka na zajęcia językowe jest wiek 3-4 lat. Ale tylko w przypadku kiedy mamy pewność co do ich jakości, bo…

Złe nawyki językowe z dzieciństwa trudno naprawić

Jeśli nie masz możliwości (czasowych lub finansowych) na zapewnienie dziecku wysokiej jakości edukacji językowej – nie rób tego w ogóle. Nie korzystaj z niesprawdzonych miejsc i nauczycieli. Nie sugeruj się opinią sąsiadki o córce koleżanki, która jest świetna z angielskiego i chętnie dorobi na korepetycjach. Błędne nawyki językowe, zwłaszcza te dotyczące wymowy, bardzo trudno jest potem skorygować. W przypadku uczenia jak najbardziej prawdziwe jest stwierdzenie: albo rób coś dobrze albo wcale. O sprawdzonej przeze mnie na własnym dziecku, dostępnej w Homeschool, metodzie uczenia dzieci Teddy Eddie zobaczysz na filmie:

 

A jak się jednak “w głowie pomiesza”, to co?

To świetnie! Naprawdę. Jeśli twoje dziecko uczy się języka angielskiego i usłyszysz któregoś dnia z jego ust: “Mamo, can I have a sandwich z serem”, to wycałuj i wyściskaj je mocno! Jest to fantastyczny moment przejściowy w edukacji językowej dziecka. W tym czasie ono swobodnie bawi się językiem (językami), tworzy własne dwujęzyczne słowa i zdania. To właśnie ten etap powoduje, że w późniejszym wieku dziecko, nastolatek i wreszcie dorosły nie ma blokady przed mówieniem w języku obcym. Nie boi się popełniać błędów, przez co swobodnie się komunikuje w przestrzeni społecznej.

A o to przede wszystkim w nauce języka obcego chodzi. Dlatego angielski u małych dzieci jak najbardziej ma sens!

Jeśli chcesz zapisać dziecko na bezpłatną lekcję próbną Teddy Eddie w Homeschool wejdź TUTAJ.

Polecam też teksty:

Wpływ wczesnej nauki języka obcego na rozwój mowy.

Zaburzenia mowy a nauka języka obcego.

Czy wczesna nauka języka obcego zaburza lub opóźnia rozwój mowy ojczystej?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PROMOCJE

Nowy nabór do grup na drugi semestr.

Promocja dla przedszkolaków, starszych dzieci, nastolatków i dorosłych

Po dobraniu grupy, Twoje dwie pierwsze lekcje są bezpłatne (próbne), abyś mógł/mogła się upewnić, że wszystko Ci (lub Twojemu dziecku) odpowiada. Umów się na spotkanie: 857428077.

A to promocyjne ceny kursów za semestr letni (luty-czerweic 2018):

/Możliwość płatności w dwóch nieoprocentowanych ratach!/

Teddy Eddie Mini (2-3 latki), zajęcia 1 x 35 min.:   399 zł + zestaw kursanta w promocyjnej cenie 79 zł

Teddy Eddie Play (3-4 latki) i Standard (4-5 latki), zajęcia 2 x 35 min.:   499 zł + zestaw kursanta w promocyjnej cenie 99 zł

Zapisz dziecko na bezpłatne lekcje próbne Teddy Eddie!

 

Future (8-13 latki) i Rebel (13-17 latki), zajęcia 2 x 90 min.:   739 zł 

Challenge (dorośli), zajęcia 2 x 90 min.: 749 zł

 

Promocja dotyczy nowych kursantów.

Szczegóły w Biurze Obsługi Studenta: 857428077  /  biuro@homeschool.pl

 

 

Korepetycje Help Desk gratis

Jeśli uczysz się na kursie  Future i Rebel  i zdarzyło ci się opuścić zajęcia lub czegoś nie rozumiesz, to zawsze możesz nadrobić zaległości korzystając z bezpłatnych korepetycji.